Česká odborná společnost klinické farmacie
předkládá aktualizovaný dokument k farmakoterapii COVID-19 – verze 15, vydáno 31. 1. 2022.
- Národní doporučené postupy pro diagnostiku a léčbu COVID-19 jsou vypracovány a aktualizovány Společností infekčního lékařství (SIL)– poslední verze: Štefan M, Chrdle A, Husa P, Beneš J, Dlouhý P. Covid-19: diagnostika a léčba (velký doporučený postup). Publikováno: 22. 9. 2021. Dostupné z: https://www.infekce.cz/zprava21-49.htm.
- Česká odborná společnost klinické farmacie (ČOSKF) se ve svém dokumentu zaměřuje na vybrané oblasti farmakoterapie COVID-19. Cílem je doplnit nebo komentovat důležité informace pro racionální a bezpečné podávání léčiv v indikaci COVID-19, a to zejm. v některých specifických situacích a zejm. u hospitalizovaných dospělých pacientů.
- V aktuální verzi jsou nově přidány články týkající se molnupiraviru a anakinry.
Česká odborná společnost klinické farmacie předkládá aktualizovaný dokument k farmakoterapii COVID-19 – verze 14, vydáno 17. 12. 2021.
- Národní doporučené postupy pro diagnostiku a léčbu COVID-19 jsou vypracovány a aktualizovány Společností infekčního lékařství (SIL) – poslední verze: Štefan M, Chrdle A, Husa P, Beneš J, Dlouhý P. Covid-19: diagnostika a léčba (velký doporučený postup). Publikováno: 22. 9. 2021. Dostupné z: https://www.infekce.cz/zprava21-49.htm.
- Česká odborná společnost klinické farmacie (ČOSKF) se ve svém dokumentu zaměřuje na vybrané oblasti farmakoterapie COVID-19. Cílem je doplnit nebo okomentovat důležité informace pro racionální a bezpečné podávání léčiv v indikaci COVID-19, a to zejm. v některých specifických situacích a zejm. u hospitalizovaných dospělých pacientů.
Česká odborná společnost klinické farmacie (ČOSKF) předkládá aktualizovaný dokument k farmakoterapii COVID-19 – verze 13, aktualizováno k 31. 1. 2021.
Text respektuje následující dokument:
- Kümpel P, Holub M, Roháčová H, Plíšek S. Doporučený postup SIL ČLS JEP léčby pacientů s onemocněním covid-19. Vydáno 28. 8. 2020.
Oproti původním doporučením lze nyní v běžné klinické praxi podávat pouze medikaci uvedenou v doporučeném postupu Společnosti infekčního lékařství (SIL). Jiná léčiva mohou být použita pouze v rámci studií.
Cílem dokumentu ČOSKF je zhodnotit v krátkém souhrnu podávání doporučených léčiv ve specifických situacích, které mohou v klinické praxi nastat a které přitom nejsou ve výše uvedeném dokumentu podrobně řešeny.
Dne 4. 9. 2020 proběhlo v Praze jednání pracovní skupiny "Advisory Board" za účasti zástupců výrobce přípravku remdesivir (Gilead Sciences s.r.o.). Cílem jednání bylo diskutovat: a) aktuální stav podávání remdesiviru u pacientů COVID-19 pozitivních v ČR, b) předpokládaný počet pacientů vyžadujících podávání remdesiviru v roce 2020 a c) identifikovat optimální cílové skupiny pro použití remdesiviru.
V přiloženém souboru naleznete zmíněné mezioborové stanovisko
Vážení kolegové,
níže naleznete nejnovější verze dokumentů ČOSKF, které se týkají léčiv zmiňovaných v souvislosti
s terapeutickým ovlivněním onemocnění COVID-19.
1) Farmakoterapie COVID-19
Dokument obsahuje:
- schéma farmakoterapie uvádějící jednotlivé linie léčby COVID-19 u různých kategorií pacientů (dle
tíže symptomů a přítomnosti rizikových faktorů), - přehled základních léčiv diskutovaných v souvislosti s terapií COVID-19.
Aktuální verze vznikla doplněním připomínek pracovní skupiny SÚKL k předchozí verzi dokumentu.
(verze 11, 26. 6. 2020)
2) Managament prodloužení intervalu QTc
Mezi léčiva, která jsou používána v terapii COVID-19 a která mají potenciál prodloužit interval QTc,
patří zejm. hydroxychlorochin, chlorochin a azitromycin.
Cílem dokumentu je popsat management iatrogenního prodloužení intervalu QTc u pacientů na
nemonitorovaném lůžku standardní péče, a to v rámci krátkodobé (5-denní) terapie COVID-19.
MANAGEMENT PRODLOUŽENÍ INTERVALU QTc U PACIENTŮ S FARMAKOTERAPIÍ COVID-19
(verze 0.1, 2. 4. 2020)
Pracovní skupina:
PharmDr. Jana Gregorová, PharmDr. Irena Murínová, PharmDr. Alena Linhartová
Článek je v plném znění dostupný po přihlášení na následujícím odkazu:
https://www.prolekare.cz/casopisy/casopis-lekaru-ceskych/2020-2-6/novy-koronavirus-sars-cov-2-a-onemocneni-covid-19-122272?utm_source=vlastovka-51-5051&utm_medium=newsletter&utm_campaign=section-71
Spoluautorkou článku je PharmDr. Jana Gregorová.
Dne 9.4. 2020 se zástupci ČOSKF ČLS JEP zúčastnili webináře pro praktické lékaře s příspěvkem: „Farmakoterapie v souvislosti s COVID-19“
Celý webinář lze zhlédnout na: https://praktickylekar.online/knihovna.php