Metodiky a koncepce
Klinická farmacie - klinickofarmaceutická péče a zdravotnický systém v ČR
Součást projektu "Specializační vzdělávání klinických farmaceutů"
Publikace si klade za cíl shrnout všechny dostupné informace týkající se poskytování klinickofarmaceutické péče, připravit pro výuku doporučení pro standardizované poskytování KF péče s cílem sjednocení postupů. Dalším cílem je seznámit farmaceuty ve specializační přípravě s výkony klinického farmaceuta, včetně doporučeného postupu při jejich vykazování.
2022
Metodika vykazování výkonů klinického farmaceuta při poskytování KFP hospitalizovaným pacientům
2022
Klinickofarmaceutická péče v České republice
Dokument předkládá podrobný popis aktuálního stavu a cílů implementace a rozvoje klinickofarmaceutické péče v podmínkách českého zdravotnického systému. Při zajišťování dostupnosti klinickofarmaceutické péče se o obsah mohou opřít jak poskytovatelé zdravotních služeb, tak plátci zdravotní péče při tvorbě sítě zařízení.
Klinickofarmaceutická péče v České republice – Popis aktuálního stavu a stanovení cílů. 1. vyd. Praha: Maxdorf, 2019. ISBN 978-80-7345-622-1.
2019
Koncepce klinickofarmaceutické péče v ČR
Výbor ČOSKF ČLS JEP považuje vydání koncepce klinickofarmaceutické péče za další nezbytný krok pro zajištění rozvoje standardizované klinickofarmaceutické péče v České republice. Česká odborná společnost klinické farmacie ČLS JEP (ČOSKF ČLS JEP) předkládá koncepci klinickofarmaceutické péče, která vychází z aktuálně dosaženého stavu rozvoje oboru klinická farmacie a reflektuje současné potřeby klinické praxe oboru klinická farmacie.
Předložená koncepce koresponduje s poskytováním klinickofarmaceutické péče v zahraničí, reflektuje přitom národní specifika zdravotnického systému.
Koncepce byla vytvořena na základě zkušeností pilotních oddělení a pracovišť klinické farmacie v ČR. Tyto zkušenosti ukázaly a potvrdily potřebu klinickofarmaceutické péče v českém zdravotnictví.
Cílem předkládané koncepce je přispět k rozšíření kvalitní klinickofarmaceutické péče v ČR, tzn. prosazovat principy kvalitní péče o farmakoterapii pacientů v celém systému zdravotní péče a podpořit požadavek na dostupnost kvalifikovaného klinického farmaceuta pro každé zdravotnické zařízení.
Koncepce by měla přispět také k lepší informovanosti odborné i laické veřejnosti o možnosti moderní klinickofarmaceutické péče.
Výbor ČOSKF ČLS JEP předkládanou koncepci považuje za pracovní materiál k odborné i veřejné diskuzi.
2014
Metodika I: Práce na oddělení klinické farmacie - Optimalizace farmakoterapie pacienta
Vypracovaná metodika předkládá popis konkrétních činností klinického farmaceuta a zároveň definuje základní terminologii pro klinickou praxi rozvíjejícího se oboru klinická farmacie. Metodika je konsensem výboru České odborné společnosti klinické farmacie ČLS JEP, který ji doporučuje jako standard pro práci klinického farmaceuta v podmínkách českého zdravotnictví.
2013
Doporučení ČOSKF k zajištění služby klinického farmaceuta na lůžkových odděleních zdravotnických zařízení
V návaznosti na Vyhlášku o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotnických služeb č. 99 Sbírky zákonů, která vešla v platnost v březnu 2012 a která ukládá zdravotnickým zařízením v ČR zajištění dostupnosti klinického farmaceuta na lůžkových odděleních, vydala Česká odborná společnost klinické farmacie ČLS JEP Doporučení k zajištění služby klinického farmaceuta na lůžkových odděleních zdravotnických zařízení.
2012
Odkazy a PDF soubory ke stažení