V sekci Doporučení pro podání léčiv sondou bylo aktualizováno 7 doporučení, která se týkají inhibitorů protonové pumpy – konkrétně: omeprazol-tobolka, omeprazol-suspenze, esomeprazol-tobolka, lansoprazol-tobolka, lansoprazol-suspenze, pantoprazol-tableta a rabeprazol-tableta.
Ve dnech 25.-29. dubna 2022 se v Ostravě uskutečnil 24. ročník Colours of Sepsis, festivalu intenzivní
medicíny.
Česká odborná společnost klinické farmacie byla letos již potřetí garantem jednoho z odborných
bloků. Společným tématem přednesených kazuistických příspěvků bylo použití antimykotik u
pacientů v intenzivní péči.
Kompletní program kongresu je k dispozici zde – https://coloursofsepsis.cz/.
Oddělení klinické farmacie Fakultní nemocnice Bulovka se letos v lednu stalo na tři týdny hostujícím pracovištěm pro stáž Mgr. Natálie Hromníkové, kolegyně ze Slovenska, která je doktorandkou Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.
V průběhu stáže měla kolegyně možnost zažít běžné pracovní dny klinického farmaceuta, účastnila se vizit na různých odděleních (chirurgie, dermatologie, ortopedie, onkologie, pneumologie a interny) a také měla možnost poznat metodiku práce na oddělení klinické farmacie.
O jejích dojmech z této stáže si můžete přečíst v časopise Farmakoviny na str. 30 - 33.
Záložka Publikace v oboru Klinická farmacie byla aktualizována a doplněna o publikace našich kolegů a kolegyň.
Dne 6. 4. 2022 se zástupci ČOSKF zúčastnili Veletrhu bioanalytiky a farmacie (BAF), který se konal na půdě Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy (FaF UK) v Hradci Králové.
Akci připravuje Spolek českých studentů farmacie při FaF UK, je určena zejm. studentům vyšších ročníků a jejím cílem je blíže představit možnosti profesního uplatnění budoucích bionalytiků i farmaceutů.
ČOSKF zde prezentovala obor Klinická farmacie (KF), náplň práce klinického farmaceuta a postup získání specializace v oboru KF. Návštěvníci veletrhu si mohli vyslechnout přednášku předsedkyně ČOSKF PharmDr. Jany Gregorové, Ph.D. i diskutovat s praktikujícími klinickými farmaceuty.
Po skončení veletrhu se zástupci ČOSKF setkali s novým děkanem FaF UK doc. PharmDr. Jaroslavem Rohem, Ph.D.
,
Do sekce Doporučení ČOSKF k podání léčiv sondou bylo přidáno 7 nových doporučení: isavukonazol, molnupiravir, takrolimus (granule – okamžité uvolňování), takrolimus (tobolka – okamžité uvolňování), takrolimus (tobolka – prodloužené uvolňování), takrolimus (tableta – prodloužené uvolňování) a vorikonazol.
Zároveň byla aktualizována 3 starší doporučení: metoprolol, metoprolol ZOK a prasugrel.
Workshop ČOSKF se uskutečnil 1. 4. 2022 v Praze, a to v rámci kontinuálního vzdělávání v oboru Klinická farmacie.
S problematikou hyponatremií se lze setkat prakticky kdekoliv, proto i mezi účastníky kurzu byli kliničtí farmaceuti praktikující v nejrůznějších klinických oborech (interna, chirurgie, neurologie, ARO atd.).
V úvodu byly prezentovány 2 kazuistiky, které ve vazbě na konkrétní klinické případy připomněly potřebné teoretické základy.
Druhá část workshopu byla věnována patofyziologii a biochemickým charakteristikám vybraných klinických jednotek, které jsou s hyponatremií typicky spojeny (SIADH, CSWS, srdeční selhávání, renální insuficience).
V závěru pak byl opět formou kazuistického sdělení vysvětlen význam a praktické využití některých renálních funkčních parametrů v diferenciální diagnostice hyponatremií.
Lektoři:
PharmDr. Jana Gregorová, Ph.D., PharmDr. Simona Katrnošková, PharmDr. Alena Linhartová
V pátek 11. 3. 2022 se uskutečnila na slovenských farmaceutických a lékařských fakultách soutěž Clinical Skill Event, ve které si studenti farmacie a medicíny ve smíšených týmech vyzkoušeli své klinické znalosti a dovednosti. Po soutěžním bloku zazněly online formou přednášky z klinické praxe od zkušených odborníků v oborech Klinická farmacie a Klinická farmakologie. Práci klinického farmaceuta a činnost ČOSKF představila PharmDr. Jana Gregorová, Ph.D. Ve své přednášce nazvané Obraz klinické farmacie v ČR obeznámila studenty zejména s vizí rozvoje klinickofarmaceutické péče a také s legislativní a metodickou problematikou, která je nedílnou součástí práce klinického farmaceuta.
Záznam přednášek je volně dostupný zde.
Dne 8. 3. 2022 proběhl po delší epidemiologické pauze na půdě ÚVN Praha další z workshopů ČOSKF s problematikou HIV- Léčba HIV- antiretrovirotika IV.
Byl věnován problematice lékových interakcí antiretrovirotik,.
PharmDr. Irena Murínová (ÚVN Praha) na úvod představila jednotlivá antiretrovirotika používaná v současnosti v terapii HIV včetně přehledu jejich lékových interakcí. Zmíněny byly databáze k vyhledávání lékových interakcí zaměřených na skupinu antiretrovirotik. Na úvodní sdělení navázala PharmDr. Lenka Dvířková (FN Plzeň) kazuistikou volby nejvhodnějšího antikoagulancia u pacienta léčeného antiretrovirotiky, ve které rozebrala povahu lékových interakcí antiretrovirotik s jednotlivými antikoagulancii, nad kterými bylo uvažováno a navrhla řešení. Posledním sdělením byla prezentace kazuistiky lékové interakce dolutegraviru a metforminu v podání PharmDr. Lukáše Bauera (FN Bulovka).
Dne 15. 2. 2022 se uskutečnilo každoroční setkání výboru ČOSKF a členů společnosti s názvem Aktuality KF 2022. Cílem těchto setkání je zrekapitulovat dění v oboru Klinická farmacie v uplynulém roce a představit vize a úkoly pro nadcházející období. Letošní ročník byl již druhý v řadě, který se konal virtuálně.
V úvodu byla představena Metodika vykazování výkonů klinického farmaceuta při poskytování klinickofarmaceutické péče hospitalizovaným pacientům. Dokument vyjmenovává a definuje způsoby poskytování klinickofarmaceutické péče, typy kontrol medikace pacienta a samozřejmě jednotlivé výkony klinického farmaceuta. Důležitou součástí jsou příklady, které demonstrují vykazování výkonů v různých klinických situacích. K dispozici zde: [aktuality/metodika-vykazovani-vykonu-klinickeho-farmaceuta] https://www.coskf.cz/aktuality/metodika-vykazovani-vykonu-klinickeho-farmaceuta.
Dále byly představeny nově vzniklé pracovní skupiny ČOSKF:
PS pro farmakoterapii obézních pacientů – cílem PS je zpracovat jednak krátké praktické přehledy o změnách farmakokinetiky léčiv, jednak doporučení k úpravám dávkování léčiv u obézních pacientů.
PS pro zpracování digitálních projektů – PS se soustředí na mezioborovou spolupráci mezi klinickým farmaceutem, lékařem a programátorem při tvorbě online databází a webových aplikací k vyhledávání informací o léčivech.
PS Klinická farmacie pro dialyzační střediska – cílem PS je vyprofilovat z řad klinických farmaceutů specialisty na poskytování klinickofarmaceutické péče ambulantním pacientům v dialyzačních střediscích,
PS Klinická farmacie pro praktické lékaře – cílem PS je rozšířit spolupráci klinických farmaceutů s praktickými lékaři na regionální úrovni.
V neposlední řadě byli účastníci informováni o novém modelu specializačního vzdělávání, které bude mít kombinovanou (online + prezenční) formu.
Zvláštním hostem letošního setkání byla doc. PharmDr. Daniela Fialová, Ph.D., která účastníky pozvala na Evropské sympozium klinické farmacie – tato mezinárodní akce se bude konat v říjnu 2022 v Praze. Více informací zde: https://escpweb.org/future-events/2022-autumn-symposium-prague.
Kompletní program setkání:
- Metodika ČOSKF k vykazování výkonů klinického farmaceuta
- Pracovní skupiny ČOSKF
- Nový web ČOSKF
- Odborné společnosti klinické farmacie v ČR
- Evropské statementy o nemocničním lékárenství; Nemocniční farmacie
- European Symposium on Clinical Pharmacy 2022; 11. kongres ČOSKF 2022
- IPVZ: Nový model specializačního vzdělávání